EVA foam (ethylen-vinylacetát) je zesíťovaný elastomerní polymer. Je mimořádně lehký, měkký, nesaje vodu, má uzavřené póry a výborné tepelně izolační vlastnosti. Je rozpustný v organickém rozpouštědlu (např. dichlormetan).
EVA foam se průmyslově využívá pro výrobu cyklistických sedel, hokejových rukavic, částí zimních bot, vodních lyží, rybářských prutů, divadelních a filmových rekvizit apod. Spektrum využití je téměř nekonečné. Na rozdíl od objemných a těžkých plastů, které nedrží svůj tvar a je obtížné je tvarovat, je pěna EVA extrémně všestranná, snadno se s ní pracuje a pomáhá cosplayerům dosáhnout špičkového vzhledu kostýmů.
EVA foam je pro své vlastnosti velice oblíbeným materiálem pro LARP a Cosplay. V tomto odvětví slouží pro výrobu lehkých brnění nebo celých kostýmů. Lehká, snadno řezatelná a UV odolná pěna se stala základním materiálem pro cosplay projekty. Díky své lehké a snadno tvarovatelné povaze je pěna EVA ideální pro vytváření helem, korunek a dalších čelenek, které lze nosit po delší dobu, aniž by způsobovaly další bolesti krku. Nejsilnější stránka Evy je v použití pro kovovou nebo kompozitní napodobeniny, což znamená brnění a všechny jeho druhy! Pokud je pěna správně namalovaná, může vypadat stejně jako kov nebo kovové kompozitní materiály jako Iron Man Armor, Mass Effect Armor nebo Dragon Age Armor.
Výroba brnění nebo cosplay oděvu
Důležitou součástí budoucího brnění je střih. Ten je možné zakoupit už hotový nebo si můžete vyrobit sami, je třeba trocha zkušeností, ale vždycky se můžete teptat kolegy na postup. Jednou z možností výroby je obalit nejprve model např. alobalem a následně polepit lepenkou. Důležité je fixem naznačit správný řez a dosedové body. Alobal s lepenkou rozstřihnete a na stole vyhladíte do roviny. Tento tvar potom překreslíte na EVA foam a vyříznete.
Možnosti zpracování
- Řezání Materiál EVA je možné velice snadno dělit řezacím nožem, skalpelem i na laseru.
- Tvarování Pomocí horkovzdušné pistole můžete tlakem a teplem materiál natvarovat. Stejně můžete profesionálně tvarovat např. pomocí vakuového tvarování. Tento tvar si EVA foam zachová, zůstane v požadovaném stavu napořád. Dosedové hrany je možné seříznout do požadovaného úhlu ostrým skalpelem.
- Tvarování teplem. Vaším hlavním nástrojem je zde horkovzdušná pistole,kterých je celá řada typů, ale stačí jen malá základní.
Proces tvarování je jednoduchý, ale jeho zvládnutí vyžaduje čas a trpělivost. Pomocí své horkovzdušné pistole přejděte z jednoho konce pěny na druhý. Vizuálně vidíte, co bylo zahřáté a co ne, je to proto, že tepelná pistole vnější vrstvu pěny dále utěsňuje a změkčuje. Jakmile rovnoměrně zahřejete pěnu, začněte ji tvarovat. Jednoduché tvary, jako jsou křivky a úhly, si po jednom přejezdu zachovají svůj tvar. Když se dostanete do složitějších tvarů, jako jsou pauldrony nebo brnění s přírubami nebo kopulemi, budete je muset vícekrát zahřát. To už je složitější, protože pokud se na celý kousek zahřeje moc, zničí se vše, co jste právě udělali. Abyste zabránili ztrátě tvaru svého dílu, zahřívejte jej v malých krocích a poté tvarujte. Ponechte si součásti, které nechcete znovu ohřát zakryté rukou nebo kouskem pěny. Mějte na paměti, že některé části budou nějakou dobu trvat, než bude vše hotovo.
Rychlý tip: Je to skvělý nápad zahřát pěnu bez ohledu na to, zda je třeba ji tvarovat nebo ne. Jakmile pěna vychladne, ztuhne a utěsní se, takže je tužší a udržuje svůj tvar, stejně jako snadnější malování.
Dalším nástrojem je páječka. Ta lze použít mnoha různými způsoby, jako jsou výztužné hrany a vyvrtané otvory v pěně, ale hlavním použitím je bodování pěny při vytváření záhybů. Bodování pěny je skvělé, protože vám umožní dělat záhyby a tvrdé úhly z jednoho kusu.
Chcete-li vyrobit záhyb, vezměte své pravítko a značku a nakreslete čáru tam, kde chcete, aby byl záhyb. Jakmile nakreslíte čáru, vezměte si páječku a pomocí pravítka jako vodítka jemně protáhněte po čáře. Přejděte několikrát po čáře, dokud nedosáhnete požadovaného úhlu. Drážka by měla být do 2/3 síly desky. Jakmile dosáhnete požadovaného úhlu, použijte zase horkovzdušnou pistoli, zahřejte šev a přeložte jej, dokud nevychladne. Pro větší sílu můžete vzít hrot páječky podél okraje kusu. Tím se okraj utěsní a zpevní, čímž se zvýší jeho tvrdost a bude mnohem těžší jej ohnout.
Rychlý tip: Použití techniky páječky funguje dobře, ale někdy je nutné díly rozříznout pod úhlem a slepit je dohromady.
Pokud stavíte rekvizitu, je dobré do ní zabudovat podporu, zde je na Vaší fantazii jaký druh pevného materiálu použijete.
Lepení
Pro lepení EVA je vhodný např. chemopren, revultex nebo tavná pistole, výborné je lepidlo 3M víceúčelové 77, jeho výhodou je snadná manipulace, protože se dodává ve spreji. Nejběžnějším a nejjednodušším způsobem použití je vysokoteplotní lepicí pistole s vysokoteplotními lepicími tyčinkami. Pistole na horké lepidlo fungují neuvěřitelně dobře a jsou nákladově efektivní pro velké i malé projekty. Pokud chcete lepit větší projekty, kdy musíte vrstvit pěnu, můžete použít lepidlo 3M Spray (Super 77). to bude dobře držet a nebudete muset použít 3 lepicí tyčinky.
Povrchové úpravy
Do materiálu je možné za tepla nebo jenom tlakem vymáčknout raznicí nebo tvrdým předmětem motiv, příp. motiv do EVA foam vyfrézovat malou ruční frézkou nebo laserem. Chcete-li vytvořit detaily, jako jsou čáry po kulkách nebo škrábance šrapnelů, použijte páječku. Pokud někdy poškodíte pěnu do hloubky a projdete jí rovnou, nebojte se! Jednoduše za něj položte kousek pěny a přilepte jej, můžete jej buď vyplnit tmelem, nebo jen zalepit mezery lepidlem a ponechat jej jako důlek. EVA sama nepřijímá dobře velké množství barvy. Má tendenci barvy nasávat, barva po zachnutí praská. Nejlepším způsobem, jak zabránit praskání je uzavření pórů tam, kde budeme barvit. Doporučujeme např. Plasti Dip neb např. Procoating
Při barvení existuje celá řada triků, jak simulovat např. škrábance, zlomy, trhliny, efekt kovového nátěru, oxidovaných povrchů, efekt starého železa zvětrávání atp. K barvení je možné použít vodové barvy z naší nabídky např. s kovovým efektem, rzí či oxidanty. Máte-li vlastní barvy, které na povrchu EVA foam nedrží, dodáváme speciální základ Precoating, který vytvoří podklad pro další nátěry.
Plasticky dekorovat EVA foam můžete našimi termoplasty např. Worbla Finest Art, stačí jen termoplast nahřát horkovzdušnou pistolí a přitlačit k EVA foam.