TranspArt (také Transpa Art) je volbou společnosti Worbla pro ty, kteří hledají odolný, netoxický a v rozpouštědle stabilní čirý plast, který lze snadno ručně tvarovat a vakuově tvarovat. Fantastický pro efekty ledu, krystalu a ohně, neviditelné základy a cokoli jiného. Worbla’s TranspArt má podobnou flexibilitu a váhu jako Worbla’s Finest Art a sdílí schopnost znovu mísit zbytky, aby bylo možné vše recyklovat, a přitom je neuvěřitelně odolný. Lehčí než akrylová fólie a odolnější než PETG, TranspArt je odolný vůči prasklinám, zlomeninám a rozbití pod tlakem, zachovává si jedinečnou flexibilitu, která se při ohýbání vrací do formy.

Vezměte prosím na vědomí, že TranspArt není opticky čirý plast, nedoporučuje se pro brýle, které budou vystaveny velkému zatížení a je nejlepší pro dekorativní předměty. Pohled skrz plast, který není opticky čistý, může být po dlouhé době nepříjemný.

Worbla's TranspArt je netoxický a bezpečný pro pokožku a lze jej tvarovat ručně, aniž by bylo potřeba speciální ochranné vybavení. Horkovzdušná pistole je nejlepší způsob, jak jej tvarovat, protože vyžaduje vyšší aktivační teplotu než jiné produkty Worbla. Worbla’s TranspArt vyžaduje vyšší aktivační teplotu 120° Celsia nebo 250° Fahrenheita ve srovnání s 90° Celsia u Worbla’s Finest Art (WFA). Proto se důrazně doporučuje, abyste při používání Worbla's TranspArt nosili hladké pracovní rukavice. (Nezapomeňte, že ji zahříváte nad bod varu vody). K tvarování se také doporučuje používat vlhkou houbu, abyste se vyhnuli stopám a otiskům, a k vytvarování malých složitých křivek vám může pomoci pevný zubní kartáček nebo jiné tvarovací nástroje.

Když jsou malé zbytky smíchané, získají mléčný matný vzhled, který se skvěle hodí k rozptýlení světla. Odpady nelze znovu smíchat do podoby „listu“ a čím více jsou opracovány, tím mléčnější budou.

Vnitřek svého tvaru můžete vymalovat, přičemž zůstane zachován vysoký lesk plastu. Je také snadné obnovit drsná místa nanesením laku nebo bezbarvého laku na matná místa. TranspArt lze natírat akrylovými barvami, barvami ve spreji, barvou na sklo, odstíny ve spreji a také barvit polyesterovými barvivy, jako jsou iDye Poly a Rit Dyemore.

Typy:

 • TranspArt nemá žádnou indikaci, která by ukázala, kdy je aktivována. Před zahájením velkého projektu je nejlepší pracovat s testovacími kusy, abyste pochopili materiál.
 • TranspArt funguje nejlépe, když se zahřívá postupně, ve srovnání s použitím velkého množství tepla v krátkém čase.
 • DŮRAZNĚ doporučujeme pracovní rukavice. Hladké rukavice a vlhká houba zabrání tomu, abyste zanechávali stopy v plastu při jeho zahřátí.
 • Při přehřátí začne TranspArt v plastu tvořit malé bublinky nebo puchýřky. Ty nelze odstranit, i když jsou užitečné, pokud se snažíte, aby něco vypadalo jako voda.
 • Po smíchání získají zbytky TranspArt mléčný, matný vzhled namísto jasné průhlednosti.
 • TranspArt funguje nejlépe přes pozitivní formy. Pokud používáte negativní formu, možná budete muset použít svorky, aby se sekce udržely na místě.
 • TranspArt můžete tónovat termálními tónovacími fóliemi (obvykle používanými pro světlomety), barvit pomocí iDye Poly a Rit Dyemore a natírat akrylovými barvami, barvami ve spreji a barvami na sklo.
 • Vyčistěte TranspArt acetonem nebo odstraňovačem laku na nehty, pokud máte zbytky na rukou či nářadí.
 • Spojujte díly TranspArt lepidlem. Na rozdíl od jiných produktů Worbla je obtížné použít lepicí vlastnosti TranspArt.
 • Lepidla bez rozpouštědel jsou nejlepší, TranspArt je stabilní v rozpouštědlech. Před použitím svá lepidla vždy vyzkoušejte.
 • Pájka funguje velmi dobře pro přidávání detailů, jako jsou čáry nebo psaní textu. Nanášejte opatrně, abyste okraje nespálili dohněda, a pracujte v dobře větraném prostoru.
 • Ke „svaření“ hran TranspArt k sobě můžete také použít páječku. Opět prosím používejte správné větrání.